خواص انواع عرقیات گیاهی

خواص انواع عرقیات گیاهی

در کشور ما استفاده از عرقیات گیاهی سابقه ای بسیار کهن دارد.مناطق سردسیر نسبت به مناطق گرمسیر و مرطوب از پوشش گیاهان با خاصیت های دارویی غنی تری برخوردار است. مکانیزم تولید عرقیجات چه سنتی چه صنعتی با جوشاندن گل گیاه با آب و سرد کردن بخار حاصل، افشره گیاه کشیده می شود. کاشان بزرگترین قطب تولید عرقیات گیاهان دارویی کشوراست.

از عرقیات با طبیعت گرم می‌توان به گلاب، بهارنارنج، آویشن، عرق نعنا، عرق پونه، عرق چهل‌گیاه، عرق بادرنجبویه، عرق بومادران، عرق شوید، عرق کاکوتی، عرق گزنه، عرق نسترن و عرق رازیانه اشاره نمود.

عرقیات سرد هم شامل عرق کاسنی، عرق شاتره و عرق خارشتر و عرق بید هستند.

معمولاً خاصیت عرقیات گیاهی که طبیعت گرم دارند زودتر از بین می‌رود و معمولاً تاریخ مصرف آنها یکساله است. بعضی از انواع عرقیات طعم فوق‌العاده‌ تلخی دارند و خوردن آنها به‌ویژه برای کودکان سخت است (مثل کاسنی، نعنا و بید)، لذا می‌توان آنها را با نبات، عسل یا کمی آبمیوه مخلوط نمود. این عمل، خاصیت آنها را کاهش نمی‌دهد.

عرقیات مفید برای لاغری

زیره سیاه، زیره سبز، کرفس، شوید، باباآدم

عرقیات مفید برای چاقی

یونجه، شنبلیله، شلتوک، برگ چنار، گزنه

آذربایجان غربی و در راس آن ارومیه با تولید بیش از ۷۰۰ تن بیدمشک قطب تولید عرق بیدمشک در کشور بشمار می آید. و همین موضوع باعث شده عرق بیدمشک یکی از نمادهای ارومیه شناخته شود. بیدمشک از گیاهان دارویی محسوب شده و عرق بیدمشک از گران­ترین عرق­های موجود در بازار می باشد.

بهارنارنج، بخشی از زیبایی های شیراز است. لطافتی که همراه شدنش با بهار، اردیبهشت شیراز را ماندگار کرده و همیشگی. یکی از سوغاتی های مشهور شیراز عرق بهارنارنج است. عرق بهارنارنج خواص زیادی داشته و می توان به عنوان دارویی موثر و مفید در درمان بسیاری از بیماری ها مخصوصا بیماری های سیستم عصبی مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر ببینم  خواص روغن کنجد | غذای مورد علاقه | f-food

درخت شاه بلوط گونه اقتصادی و پربازده جنگل های هیرکانی به ویژه در منطقه گیلان است که طی سال های اخیربه شدت درمعرض خطر انقراض قرار گرفته. مصرف شاه بلوط به صورت خام، جوشیده ( آب پز یا بخار پز ) و برشته شده مرسوم است. این میوه دارای مواد مغذی قابل توجهی است و خوردن آن فواید فراوانی به همراه دارد.

بنابراین گیاهان دارویی از ارزش و اهمیت خاصی در تامین بهداشت و سلامت از لحاظ پیشگیری و درمان بیماری ها برخوردار بوده و هستند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0